Budowa własnego domu – efekt wielu zmagań?

Jak możemy nazwać budowę domu? Dzieło życia, spełnienie marzeń czy wielki niepokój? Prawdopodobnie każde z tych stwierdzeń będzie pasować perfekcyjnie. Wiemy bowiem, iż realizujemy coś wyjątkowego, istotnie jest to spełnienie marzeń, lecz zdajemy sobie również sprawę, z jakim niepokojem ma to związek. Na całe szczęście, jak każda poważna sprawa jednakowoż budowa domu to proces, który da się zaplanować i prawidłowo zorganizować. Wszystko zależy od właściwego planu budowy.
wyszukiwarka graficzna
Dodał: Bocian
Źródło: www.projektoskop.pl
A więc, jak budować dom? Przede wszystkim, miejmy na uwadze, że jest to proces bardzo długi, co oznacza, iż powinniśmy zaplanować wszystko dokładnie, krok po kroku (zobacz co piszą o tym inni). Jeśli postąpimy inaczej, nie przeznaczymy potrzebnej ilości czasu na najlepsze zaplanowanie, skutki mogą być nieodwracalne – wzrost kosztów budowy i niższa jakość wykonania budynku.

Sprawdź też

Przygotowywanie się do budowy budynku – jakich fachowców szukać?

budowa
Chcąc postawić dom, trzeba być naprawdę gotowym, by być w stanie zrealizować to wyzwanie, bowiem wymaga ono dużo poświęceń oraz doświadczenia. Naturalnie możemy korzystania z usług fachowców, którzy proponują nam swoją pomoc oraz mają pojęcie co uczynić, by budynek stanął na nogi. Szykując się do tego typu przedsięwzięcia trzeba wszystko zaplanować dokładnie, tak aby nie mógł pojawić się najmniejszy błąd i, aby uniknąć jakichkolwiek problemów, które miałyby negatywny wpływ na całą budowę.


Pierwszy etap to uzyskanie pozwolenia na budowę. Bez tego po prostu nie można rozpocząć żadnej budowy. Wiąże się to niestety z męczącą papierkowa pracą i bieganiem po różnych urzędach. Jak wiadomo, w naszym kraju takie załatwianie zazwyczaj jest dosyć męczące i czasochłonne. Po załatwieniu spraw urzędowych zatrudniamy specjalistów i rozpoczynamy budować nasz dom. Pierwsze co, musimy odpowiednio przygotować plac budowy. Po tych pracach geodeta musi wytyczyć budynek w terenie, zgodnie z wytycznymi i planem zagospodarowania działki.
Jakie wybrać ściany do domu
Dodał: ES Polska
Źródło: ES Polska
Po zrobieniu fundamentów i rozprowadzeniu kanalizacji jesteśmy w stanie stawiać pierwsze mury. Wymurowanie ścian, komina, a także postawienie stropów i wykonanie schodów (zobacz eleganckie schody) żelbetowych to bardzo ważny etap budowy domu (najnowsze informacje). Co tu wiele mówić, ma on wpływ na całą konstrukcję domu. Kolejny krok to zrobienie instalacji wewnętrznych. Ułożenie instalacji wodno-kanalizacyjnej lub elektrycznej określone jest kodeksem budowlanym oraz innymi zagadnieniami bezpieczeństwa. Po takim wykonaniu nieodzowne jest sprawdzenie i odbiór instalacji.


Jednym z ostatnich etapów są prace montażowe, jakie zaczynamy od zewnątrz. już czekają do do zamontowania są okna i drzwi. Po zrobieniu tego bierzemy się za wykonanie elewacji budynku, która ma dwie niezwykle ważne role: wygląd budynku i właściwa izolacja domu. I wreszcie na sam koniec mamy jeszcze do załatwienia kilka formalności, najważniejsze to powiadomić o zakończeniu budowy powiatowy inspektorat nadzoru. Jeśli nadzór nie zgłosi żadnego sprzeciwu, to w ciągu 21 dni nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wprowadzić się do naszego nowego domu. To jest dopiero radość!
2023/02/16, 09:28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.