Spoiwa budowlane: stosowane teraz rodzaje

Budowanie jakichkolwiek budowli i budowa dróg nie może się odbyć bez zastosowani właściwych spoiw. W wielu wypadkach także konieczne jest na etapie przygotowawczym do budowy wzmocnienie lub zagęszczenie gruntu.Budowa domu oznacza konieczność wykonania w pierwszej kolejności fundamentów domu. Następnie niekiedy wychodzi na jaw, iż grunt, na którym budujemy dom charakteryzuje się zbyt małą nośnością.


plac budowy
Dodał: MGProjekt Pracownia Architektoniczna
Źródło: http://www.flickr.com
W takiej sytuacji koniecznie trzeba będzie przeprowadzić wzmacnianie podłoża (wzmacnianie podłoża) bądź zagęszczenie gruntu. Wspomniane zagęszczenie gruntu robi się, używając do tego profesjonalne urządzenia wykonywany jest dom będzie w stanie utrzymać jego ciężar (więcej na Spoiwex). Kiedy wszystkie prace przy wzmacnianiu gruntu będą już wykonane, można zacząć zalewanie fundamentów. Do zrobienia nie tylko fundamentów niezbędne będą spoiwa budowlane. Wspomniane spoiwa budowlane są wymagane do przygotowania wykorzystywane na budowie betonu oraz zapraw innego rodzaju.

Wśród spoiw używanych w budownictwie wyróżniamy spoiwa hydrauliczne i powietrzne. Jedne i drugie to spoiwa o charakterze mineralnym. Do najbardziej popularnych spoiw używanych w budownictwie należą spoiwa gipsowe, wapienne i cementowe. W charakterze spoiwa może zostać wykorzystana również glina. Do spoiw powietrznych należą spoiwa gipsowe i palone wapno budowlane. Nazwę wymienionym spoiwom nadał proces ich twardnienia, który zachodzi wyłącznie na powietrzu. Natomiast proces twardnienia spoiw hydraulicznych może zachodzić równie dobrze na powietrzu, jak i pod powierzchnią wody. Jako pierwsze spoiwa człowiek wykorzystywał spoiwa powietrzne. Były one znane oraz wykorzystywane już w starożytności.


Niezależnie od tego, jakiego rodzaju spoiwa wykorzystujemy zawsze musi zostać dodana do niego woda. To dzięki niej wykorzystany materiał podczas wysychania twardnieje. Bardzo dobrze znanym spoiwem hydraulicznym jest cement. Gdyby nie spoiwa wykorzystywane przez budownictwo (zobacz też )materiały ogniotrwałe budowa żadnego budynku nie udałaby się. Mimo ogromnego rozwoju techniki i nauki do tej pory nie udało się opracować innych materiałów, dzięki którym można by ze sobą łączyć cegłę czy pustaki. Trzeba spodziewać się, że jeszcze przez naprawdę długo to spoiwa budowlane (rodzaje spoiw budowlanych) będą stosowane powszechnie.
2022/08/04, 08:32
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.