Łazienki – co o nich wiesz…?

Łazienki są z nami już od czasów starożytnych. Rozpoczęło się od cywilizacji Grecji, przykładającej dużą wagę do higieny i do walorów towarzyskich łaźni. Koncept bardzo rozwinięto w starożytnym Rzymie. Do czasów obecnych można podziwiać pozostałości term, czyli wielkich łaźni, w których porządni mieszkańcy miasta zaznawali kąpieli, wypacali się w łaźniach parowych i cieszyli się obsługą wytrenowanych masażystów.


Dodał: Lazienkaplus.pl
Największą mocną stroną term była aczkolwiek możność przebywania ze znajomymi, tworzenia świeżych przyjaźni i rozmowy o istotnych rzeczach. Łaźnie jawiły się wiec jako wyjątkowe centra towarzyskie, obok agory i rynku. Wanna przypuszczalnie została wymyślona we wcześniejszym czasie, niż termy Rzymu. Przypuszcza się, że wanną cieszono już w starożytnym Egipcie i wykuwano je zwykle z cyny.

Średniowiecze nie bez kozery nazywa się Wiekami Ciemnymi. W tamtym okresie przepadły większość osiągnięć związanych z Cesarstwem Rzymskim. Nie korzystano z łaźni, nie budowano kanalizacji, którą to wspaniale kiedyś rozbudowano w Rzymie. Na marginesie trzeba dodać, że owa sieć wodociągowa okazała się po części powodem zguby imperium, gdyż rury odlewano z trującego ołowiu. Tym sposobem obywatele przez dekady słabli na zdrowiu.

łazienka
Dodał: Baumit
Źródło: Baumit
W Wiekach Średnich uważano, że regularne ablucje są przyczyną wielu zachorowań. W późniejszych czasach nie było lepiej, wszyscy kiedyś słyszeli o opowieściach o śmierdzącym pałacu Ludwika XIV pod Paryżem i usuwaniu wszy przez arystokrację miniaturowymi, pozłacanymi młoteczkami.

kanalizacja z powrotem upowszechniła się w dwa stulecia temu, równolegle też na powrót zaczęła odżywać myślenie o higienie. W niedalekim Jeseniku Vincent Priessnitz wynalazł i upowszechnił prysznic. Wszelkie następne udogodnienia, takie jak brodziki, kabiny prysznicowe i baterie do łazienek wynaleziono dopiero w ubiegłym wieku. I służą nam po dziś dzień.
2019/10/05, 00:17
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.