Jakie drewno może palić się także wtedy, jeśli jest mokre, a jakie jest ogniotrwałe?

Różnego typu rodzaje drewna lub materiałów drewnopodobnych stosowane są nie tylko w meblarstwie, ale i w rzeźbiarstwie czy szkutnictwie. Mogą mieć one różne cechy i to w zależności od nich posiadają wiele różnych zastosowań.


Przykładowo drewno z takiego typu drzewa jak brzoza ma dobre właściwości mechaniczne i jest proste w obróbce na tokarce.
Drewno to pali się nawet w tym czasie, kiedy jest mokre. Wykorzystuje się je w przemyśle drzewnym czy też w meblarstwie. Jest ono ciężkie oraz średnio twarde. Buk zwyczajny z kolei jest niezwykle twardy oraz ciężki. Jest zazwyczaj stosowany w technice czy w przemyśle meblarskim. Doskonale nadaje się na parkiety, na sklejki czy też na płyty wiórowe. Produkuje się z niego części maszyn czy beczki albo ocet drzewny. Drzewo dębowe jest relatywnie ciężkie oraz twarde. Ma duże wykorzystanie w stolarce budowlanej czy też w meblarstwie. Przez wzgląd na swoją znaczną wytrzymałość na ścieranie, jest bardzo często stosowane do produkowania klepek podłogowych. Przedmioty wykonane z dębu z upływem czasu ulegają ściemnieniu. Niestety w chłodniejszych temperaturach tego typu drzewo ma skłonności do pękania.


Dzieci w baseniku ogrodowym
Źródło: Materiały Hobbart.org


Leżak
Dodał: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com


Drewno pochodzące z drzewa jesionu jest z kolei ciężkie oraz gibkie. Stosuje się je w lutnictwie oraz w meblarstwie. Ciemny jesion jest bardziej wytrzymały i bardziej twardy niż dąb. Jesion występuje w aż 16 odcieniach. Im jest ono ciemniejsze, tym bardziej jest twarde. Drewno pochodzące z sosny jest niezwykle sprężyste i łatwe w obróbce. Posiada ono dobrą wytrzymałość mechaniczną. Jest ogólnie stosowane w stolarstwie czy też do produkcji sklejki albo papieru. Tego typu drewno jest odpowiednie na okleiny wewnętrzne czy też do stolarki drzwiowej.
Z tego drewna produkuje się również meble czy też podłogi. Bardzo ciekawym gatunkiem drewna jest zupełnie ogniotrwała egzotyczna garapa, którą stosuje się do budowy z niej posadzek na tarasy.
2022/12/01, 08:00
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.