Dach zielony - cechy szczególne i zastosowanie

Dachy odwrócone, zwane także dachami zielonymi, posiadają współcześnie wielu zwolenników. Tworzone były zresztą już bardzo dawno temu. Wówczas funkcję ozdobną z uwagi na piękno hodowanych tam roślin. W ostatnim czasie ustalono jednak, że tego rodzaju pomysł może generować sporo dodatkowych korzyści.
Nazwa dachu odwróconego pochodzi z faktu, że dachy tradycyjne zbudowane są z warstwy izolacji, na której umieszczona jest warstwa wybranego pokrycia dachowego. W dachach odwróconych natomiast warstwy te ułożone są na odwrót. Wynika to z tego, że powinno się stworzyć izolację budynku od nadmiaru wody biorącej się z roślin i substancji, jakimi są nawożone i podlewane.

Czyżby posty opublikowane na danej stronie (https://pkrajewski.pl/wnetrza/) całkowicie Cię uszczęśliwiły? Mamy nadzieję, że tak. Ale, jeżeli masz ochotę więcej, to najedź tutaj.

Zazielenianie dachów zielonych może przebiegać na dwa sposoby. Jeden z nich, intensywny, oznacza umieszczenie roślin i pielęgnowanie ich, nadając im preferowany wygląd. Sposób ekstensywny to posadzenie roślin i zostawienie ich, by rozwijały się w dowolny sposób.

Sprawdź też

W przeciągu wieków mnóstwo się w budownictwie zmieniło, ale praktycyzm zawsze pozostanie w cenie

budowa
Dodał: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com
Budowanie mostów było i nadal jest ogromną sztuką, doskonale znaną już starożytnym. Obecnie w czasie wypadów do Włoch możemy oglądać obiekty mające setki lat. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że mosty były wtedy potrzebne członkom społeczeństwa nie tylko do transportowania towarów - przecież akwedukty z dala do złudzenia przypominają mosty, choć dostarczały wodę do obecnej stolicy Włoch.


Profesjonalne dachy wielkopowierzchniowe - Jest znaczny wybór roślin, jakie można uprawiać na dachu. Należy pamiętać jednak, że wiele zależy od trwałości i nośności konstrukcji. Można przykładowo w takim miejscu uprawiać wyłącznie trawy i mchy. Możliwe jest też posadzenie krzaków i niewielkich drzewek. Rośliny zaliczające się do intensywnych nie powinny być zostawione sa samodzielny rozrost, gdyż wtedy rozrastają się na zbyt duże powierzchnie. Najważniejszą zasadą przy wyborze roślin na dach odwrócony jest to, że nie powinny one posiadać bardzo rozłożystych i daleko sięgających korzeni. Oprócz tego można kierować się wyglądem rośliny i tym, ile czasu można poświęcić na pielęgnację roślin.

Posiadanie dachu zielonego pociąga za sobą rozmaite korzyści. Znaczący jest wygląd, dachy takie, w szczególności z roślinami intensywnymi, mogą wyglądać bardzo okazale. Oprócz tego rośliny na dachu pochłaniają wilgoć i filtrują ją. Znaczną zaletą jest także to, że rośliny są w stanie pochłonąć hałas nawet do 50dB, dzięki czemu uzyskuje się dobrą izolację dźwiękową. Powinno się pamiętać, by przy montażu dachu wykorzystać właściwie dopasowane i dobrej jakości materiały takie jak profile dylatacyjne . Dzięki temu dach (sprawdź na www.novatik.pl) będzie wytrzymały i będzie dobrze spełniał swoje funkcje.
2020/07/23, 07:52
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.