Dachy odwrócone, zwane także dachami zielonymi, posiadają współcześnie wielu zwolenników. Tworzone były zresztą już bardzo dawno temu. Wówczas funkcję ozdobną z uwagi na piękno hodowanych tam roślin. W ostatnim czasie ustalono jednak, że tego rodzaju pomysł może generować sporo dodatkowych korzyści.
Nazwa dachu odwróconego pochodzi z faktu, że dachy tradycyjne zbudowane są z warstwy izolacji, na której umieszczona jest warstwa wybranego pokrycia dachowego. W dachach odwróconych natomiast warstwy te ułożone są na odwrót. Wynika to z tego, że powinno się stworzyć izolację budynku od nadmiaru wody biorącej się z roślin i substancji, jakimi są nawożone i podlewane.
Czyżby posty opublikowane na danej stronie (
https://pkrajewski.pl/wnetrza/) całkowicie Cię uszczęśliwiły? Mamy nadzieję, że tak. Ale, jeżeli masz ochotę więcej, to najedź tutaj.
Zazielenianie dachów zielonych może przebiegać na dwa sposoby. Jeden z nich, intensywny, oznacza umieszczenie roślin i pielęgnowanie ich, nadając im preferowany wygląd. Sposób ekstensywny to posadzenie roślin i zostawienie ich, by rozwijały się w dowolny sposób.

Jest znaczny wybór roślin, jakie można uprawiać na dachu. Należy pamiętać jednak, że wiele zależy od trwałości i nośności konstrukcji. Można przykładowo w takim miejscu uprawiać wyłącznie trawy i mchy. Możliwe jest też posadzenie krzaków i niewielkich drzewek. Rośliny zaliczające się do intensywnych nie powinny być zostawione sa samodzielny rozrost, gdyż wtedy rozrastają się na zbyt duże powierzchnie. Najważniejszą zasadą przy wyborze roślin na
dach odwrócony jest to, że nie powinny one posiadać bardzo rozłożystych i daleko sięgających korzeni. Oprócz tego można kierować się wyglądem rośliny i tym, ile czasu można poświęcić na pielęgnację roślin.