Atrakcyjny i schludny trawnik przez pełny sezon.

Chlubą każdego polaka przeważnie jest jego ogród. Nieraz jednym z najważniejszych, jednocześnie wywierających piorunujące wrażenie, elementów jest trawnik. Nasycona zieleń, gładko przystrzyżona trawa, jednolita gęstość- tych atrybutów pożąda każdy ogrodnik. W jaki sposób więc sprawić, by nasz trawnik sprawiał, by sąsiadom rzedły miny na jego widok?


Najpierw powinniśmy zacząć od oczyszczenia terenu- pozbywamy się wszystkich kamieni czy gruzu. Nie mają one pożytecznego wpływu na ziemię i na roślinność, należy się więc się go pozbyć. Potem, gdy teren, na którym rozplanowujemy nasz ogród, mamy zachwaszczony, powinniśmy zająć się jego odchwaszczaniem. Jeżeli używamy chemii, należy to zrobić co najmniej miesiąc przed wysianiem trawy czy posadzeniem dalszych roślin.

koszenie trawy
Dodał: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com
Teren oczyszczony, odchwaszczony, więc należy teraz zabrać się za jego kształtowanie. Zastanówmy się, w jaki sposób chcemy żeby ogród wyglądał, żeby nie było żadnej dodatkowej roboty potem. Jeśli chcemy usunąć jakieś drzewa czy krzaki, zróbmy to teraz. Po wyjęciu roślin pozostaną nam dziury, które trzeba będzie uzupełnić. Następnie w kolejności powinniśmy zabrać się za przygotowanie gleby- nie powinna być zbyt kwaśna, ani zbyt zasadowa- tu także należy ustalić jakie rośliny sadzimy, oraz jaką wartość pH powinna mieć gleba pod nasz trawnik.

Kolejny etap to wałowanie ziemi. Tutaj przyda nam się już sprzęt ogrodniczy - walec do ziemi, który możemy wypożyczyć od specjalistycznej wypożyczalni. Czynność tak wyrówna nam powierzchnię pod trawnik, zagęści glebę, a to z kolei sprawi, że nasiona lepiej się zakorzenią. Wałować powinno się wzdłuż ogrodu, potem wszerz, następnie po raz kolejny, jednak po przekątnej. Teraz możemy zasiać trawnik. Wykonujemy to w warunkach sprzyjających kiełkowaniu. Trawę siejemy wiosną, pod koniec kwietnia do połowy maja, lub późnym latem, z końcem sierpnia do pierwszej połowy września.

Gdy nasz trawnik wyrośnie od ziemi i zacznie się zagęszczać, jesteśmy niemal „w domu”. Teraz czekamy, aż nasze źdźbła podrosną na wysokość ok 8-10 cm i będziemy mogli zrobić nasze pierwsze koszenie.

Dzisiaj trudno o porządne i wiarygodne omówienie (http://czarnakreda.pl/czarna-kreda-nawoz/) w kontekście prezentowanej problematyki, jednak jeśli chcesz takie poznać, to po prostu wejdź na ten odnośnik!

Najlepsze do tego typu zadań są kosiarki spalinowe - koszenie powinno zostać wykonane tak, by rany po cięciu były możliwie małe. Ważne tu jest, by noże kosiarki były możliwie ostre..

Uff, dużo tego, lecz wszakże najważniejszy jest efekt końcowy. Prawidłowe wykonanie wszystkich kroków, z niewielką pomocą odpowiedniej pogody, da nam wspomniany na początku artykułu śliczny trawnik.
2020/12/29, 16:38
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.