Tylko fachowiec w oparciu o badania wytrzymałościowe może ocenić czy budynek może zostać przekształcona

Przekształcenie istniejącego budynku to niełatwe zadanie, w szczególności, jeżeli budynek ma być przeznaczony pod całkowicie inne zadania niż do tej pory. Zanim rozpoczniemy prace, konieczne jest sprawdzenie zarówno obowiązującego projektu, jak i wykonanie badań wytrzymałościowych, które pozwolą określić czy jakość wykorzystanych dotychczas materiałów jest wystarczająca jeśli chodzi o dalsze użytkowanie budynku.

dokumenty
Dodał: Historyworks
Źródło: http://www.flickr.com
Badania wytrzymałościowe są, w myśl prawa budowlanego, niezbędne do zrealizowania, kiedy zamierzamy przeprowadzić zmiany w istniejącym dotychczas budynku. Inne przypadki są między innym wtedy, gdy budynek (ciąg dalszy tego zagadnienia: Archicom SA >> rekomendowana strona) zaczyna pękać oraz zaczyna być widać zarysowania. Wówczas koniecznie trzeba przeprowadzić ekspertyzę, dzięki której uzyskamy informacje o stanie nieruchomości i jej dalszej przydatności.

badania ndt przygotowuje profesjonalista, a więc rzeczoznawca budowlany. Musimy pamiętać, że sporządzenie ekspertyzy nie zawsze jest potrzebne, jeśli widać pęknięcia ścian, nierzadko bowiem wystarczy wydanie zwykłej opinii przez inżyniera budowlanego.

Interesuje Cię ten artykuł? Jeśli tak, to odwiedź źródło kontenery magazynowe a odkryjesz tam interesujące informacje, które na długo zapamiętasz.

Aczkolwiek nie w takim przypadku jak modernizacja budynku. Tutaj ekspertyza jest konieczna. Budynek bowiem ma być przeznaczony pod inne zadania niż na początku gdy powstawał. Trzeba zatem przeanalizować czy i jak można przekształcić układ ścian, jak można poprowadzić nową instalację itp. Tylko rzeczoznawca budowlany może przeprowadzić ocenę i stwierdzić czy nieruchomość po uwzględnieniu badań wytrzymałościowych nadaje się na wskazaną przeróbkę.

Sprawdź też

Dachy zielone to obecnie niezmiernie modna i pomagająca środowisku odpowiedź dla tradycyjnych dachów

Styropian
Współczesne budownictwo oferuje niezmiernie różne, częstokroć ciekawe rozwiązania. Zwłaszcza, gdy chodzi o dachy, można zobaczyć rosnący trend na coraz to różnorodne pokrycia i formy. Jednym z tych wyjść są dachy zielone - na co dzień zwane odwrotnymi. Są one szczególnymi pokryciami dachowymi, składającymi się z wielu pokryć.


Sporządzając ekspertyzę specjalista dokonuje opisu badanych elementów, wraz z dokumentacją rysunkową oraz fotograficzną. Efektem ostatecznym ekspertyzy jest przedstawienie wniosków, które informują o przydatności budynku do dalszego użytkowania.

Ekspertyza zawiera ocenę ścian, zamontowanych instalacji, jak również co najważniejsze – ocenę przyczyn pojawienia się dotychczasowych usterek. Z tym związane są także zalecenia co do zrealizowania niezbędnych napraw i wzmocnień. Badania wytrzymałościowe odgrywają więc tu kluczową rolę, wskazują bowiem na wytrzymałość użytych materiałów konstrukcyjnych. Jeśli jest ona nieodpowiednia inwestor musi wymienić materiały, aby konstrukcja była rzeczywiście solidna i trwała.
2020/04/17, 07:21
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.