Tylko fachowiec w oparciu o badania wytrzymałościowe może ocenić czy budynek może zostać przekształcona

Przekształcenie istniejącego budynku to niełatwe zadanie, w szczególności, jeżeli budynek ma być przeznaczony pod całkowicie inne zadania niż do tej pory. Zanim rozpoczniemy prace, konieczne jest sprawdzenie zarówno obowiązującego projektu, jak i wykonanie badań wytrzymałościowych, które pozwolą określić czy jakość wykorzystanych dotychczas materiałów jest wystarczająca jeśli chodzi o dalsze użytkowanie budynku.

dokumenty
Dodał: Historyworks
Źródło: http://www.flickr.com
Badania wytrzymałościowe są, w myśl prawa budowlanego, niezbędne do zrealizowania, kiedy zamierzamy przeprowadzić zmiany w istniejącym dotychczas budynku. Inne przypadki są między innym wtedy, gdy budynek (ciąg dalszy tego zagadnienia: Archicom SA >> rekomendowana strona) zaczyna pękać oraz zaczyna być widać zarysowania. Wówczas koniecznie trzeba przeprowadzić ekspertyzę, dzięki której uzyskamy informacje o stanie nieruchomości i jej dalszej przydatności.

badania ndt przygotowuje profesjonalista, a więc rzeczoznawca budowlany. Musimy pamiętać, że sporządzenie ekspertyzy nie zawsze jest potrzebne, jeśli widać pęknięcia ścian, nierzadko bowiem wystarczy wydanie zwykłej opinii przez inżyniera budowlanego. Aczkolwiek nie w takim przypadku jak modernizacja budynku. Tutaj ekspertyza jest konieczna. Budynek bowiem ma być przeznaczony pod inne zadania niż na początku gdy powstawał. Trzeba zatem przeanalizować czy i jak można przekształcić układ ścian, jak można poprowadzić nową instalację itp. Tylko rzeczoznawca budowlany może przeprowadzić ocenę i stwierdzić czy nieruchomość po uwzględnieniu badań wytrzymałościowych nadaje się na wskazaną przeróbkę.

Sprawdź też

W przeciągu wieków mnóstwo się w budownictwie zmieniło, ale praktycyzm zawsze pozostanie w cenie

budowa
Dodał: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com
Budowanie mostów było i ciągle jest wielką sztuką, doskonale znaną już starożytnym. Współcześnie w trakcie wycieczek do Włoch mamy okazję oglądać obiekty liczące setki lat. Warto w tym miejscu przypomnieć, że mosty były wtedy potrzebne członkom społeczeństwa nie tylko do transportu towarów - w końcu akwedukty z pewnej odległości łudząco przypominają mosty, chociaż dostarczały wodę do obecnej stolicy Włoch.


Sporządzając ekspertyzę specjalista dokonuje opisu badanych elementów, wraz z dokumentacją rysunkową oraz fotograficzną. Efektem ostatecznym ekspertyzy jest przedstawienie wniosków, które informują o przydatności budynku do dalszego użytkowania.

Ekspertyza zawiera ocenę ścian, zamontowanych instalacji, jak również co najważniejsze – ocenę przyczyn pojawienia się dotychczasowych usterek. Z tym związane są także zalecenia co do zrealizowania niezbędnych napraw i wzmocnień. Badania wytrzymałościowe odgrywają więc tu kluczową rolę, wskazują bowiem na wytrzymałość użytych materiałów konstrukcyjnych. Jeśli jest ona nieodpowiednia inwestor musi wymienić materiały, aby konstrukcja była rzeczywiście solidna i trwała.
2020/02/07, 07:20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.