Ogród to nie tylko rośliny

Podmiejski dom to dla wielu największe marzenie o spokojnym życiu na wsi. Jednak, aby nasz dom dawał nam nas cieszył, dobrze zadbać też o teren dookoła. Mowa tu ewidentnie o ogrodzie i aranżacji roślinnej, ale równie istotne jest trafne oświetlenie zewnętrzne domu. Umiejętnie rozstawione lampy ogrodowe podkreślą walory nawet najmniejszego ogródka, a z dużego ogrodu trafnie dobrane oświetlenie ogrodowe uczyni miejsce iście magiczne.
Dodatkowo wszystkie lampy zewnętrzne – i te w ogrodzie i te zamontowane na elewacji budynku – są istotnym zabezpieczeniem antywłamaniowym. Jak najlepiej dobrać oświetlenie ogrodowe? Czym kierować się, rozmieszczając oświetlenie zewnętrzne danego domu? Czy lampa halogenowa faktycznie zniechęci złodzieja?

Lampy zewnętrzne do domu – rodzaje

Najszerzej oświetlenie zewnętrzne dzielimy na dwa typy lamp: lampy zewnętrzne dla ogrodu (polecamy tartak) oraz lampy zewnętrzne dla domu. Wśród tych ostatnich możemy wymienić oświetlenie zewnętrzne, które ma służyć przede wszystkim celom dekoracyjnym, oraz lamy zewnętrzne funkcjonalne. Dekoracyjne lampy zewnętrzne to między innymi lampy najazdowe
ciekawy żyrandol
Dodał: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com
, zamontowane dookoła domu, aby w intrygujący sposób oświetlać zewnętrzne ściany od dołu. Podobne oświetlenie punktowe do podkreślenia elewacji budynku (jednak tym razem rzucające światło od góry) możemy rozmieścić, wykorzystując lampy ogrodowe (na przykład kinkiety do ogrodu) albo lampy zewnętrzne, będące w okapie (oprawa wpuszczona w podbitkę). Punktowa lampa zewnętrzna z energooszczędną żarówką umieszczona w zagłębieniu w ścianie budynku da równie dobry efekt. Oświetlenie zewnętrzne wykorzystane w celach praktycznych zawiera lampy najazdowe zainstalowane odpowiednio do ich pierwotnego przeznaczenia na podjeździe, aby ułatwić parkowanie (oznakowanie miejsc parkingowych) samochodu w zimie.

Niezwykle istotnym czynnikiem składającym się na użytkowe lampy zewnętrzne są lampy halogenowe, często wyposażone w czujniki ruchu, to znaczy włączające się wtedy, gdy ich światło naprawdę jest potrzebne. Lampa halogenowa na elewacji budynku pozwala domownikom na wygodne dojście do domu po zachodzie słońca i poprawia bezpieczeństwo, odpowiednio oświetlając okolice głównego wejścia oraz w razie potrzeby wejścia od ogrodu. Lampy zewnętrzne zaczarują ogród

Planując układ naszego ogrodu, zazwyczaj skupiamy się najmocniej na kwiatach i krzewach, oświetlenie ogrodowe odkładając na koniec. A szkoda, bo to pozbawia nas szansy na to, aby lampy ogrodowe stały się częścią aranżacji krajobrazu przy naszym domu. Dzięki temu, że zastosujemy odpowiednie oświetlenie ogrodowe, ogród będzie nas cieszył swoją urodą również nocą i zachęcał do zjedzenia kolacji na świeżym powietrzu i zaproszenia przyjaciół na stylowe wieczorne garden party. W takim wypadku altanka, w której centralnym elementem będzie ogrodowa lampa wisząca, będzie idealna.
ogród z oczkiem wodnym
Dodał: ThiloG
Źródło: http://www.flickr.com


Wyjątkowo interesującą opcją są też ogrodowe lampy podłogowe, czyli odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne lampy stojące zewnętrzne, które można w miarę potrzeb przenieść w inną część ogrodu. Będzie to oczywiście zależało od długości kabla zasilającego lampy. Ogrodowe oświetlenie warto więc zaprojektować wcześniej, w celu uniknięcia potrzeby ukrywania w trawie mało atrakcyjnych kabli przedłużacza. Jeśli zaplanujemy oświetlenie do ogrodu już w czasie aranżowania roślinności, da nam to szansę schować przewody pod ziemią, obok (jednak nie zbyt blisko) przewodów od zraszacza. Zapewnia to ciekawy wygląd i bezpieczeństwo, a lampy ogrodowe wyglądają jakby wyrastały z ziemi. Dodatkiem, który uświetnia oświetlenie ogrodu, są również zamontowane na ścianach domu kinkiety zewnętrzne. Tego typu lampa lampa stanowi nie tylko ciekawy dodatek dekoracyjny, lecz również środek chroniący dom przed zakusami włamywaczy, o czym w następnym akapicie.

Oświetlenie jako zabezpieczenie antywłamaniowe?

Wbrew pozorom, aby odpowiednio zabezpieczyć nasz dom, nie zawsze wymagamy najwyższej klasy alarmu i ekipy interwencyjnej, która parkuje tuż przed domem. Dobrze najpierw zainwestować w prostą i niedrogą, ale także wyjątkowo skuteczną ochronę domu – wysokiej jakości oświetlenie zewnętrzne.
żarówka ledowa
Dodał: theilr
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepiej do tego celu nadają się lampy halogenowe wyposażone w czujkę ruchu. Lampa halogenowa oferuje intensywne światło i pozwala sąsiadom bez problemów zauważyć, że ktoś chodzi wokół naszego domu.

Sprawdź też

Nocny ogród

Lampiony do ogrodu
Dodał: Chris Phutully
Źródło: http://www.flickr.com
Okres wakacji to czas, gdy chętnie spędzamy wieczory w ogrodzie. Rozstawiamy grilla, zapraszamy przyjaciół i w ten sposób odprężamy się. Nikt raczej nie lubi spędzać czasu w egipskich ciemnościach, więc dobrze jest pomyśleć o delikatnym oświetleniu ogrodu.


Poza tym oświetlenie halogenowe najwyższej klasy jest także wytrzymałe na urazy, a więc ewentualny złodziej będzie się musiał sporo nagłowić, zanim niezauważalnie będzie mógł sforsować ogrodzenie oraz drzwi do domu. Oprócz inwestycji w oświetlenie halogenowe dobrze w ogóle wyposażyć nasz dom w lampy zewnętrzne. Nowoczesne instalacje elektryczne dają możliwość zautomatyzowania kierowania oprawami tworzącymi oświetlenie zewnętrzne domu, aby zapalały się zawsze wieczorem o określonej porze. Włączone lampy zewnętrzne wywołują wrażenie, że w domu ktoś jest i skutecznie odstraszają poszukującego okazji złodzieja, a jednocześnie sprawiają, że dom prezentuje się naprawdę stylowo. W ten sposób oświetlenie zewnętrzne może przyczynić się do podniesienia wartości nieruchomości zarówno ze względu na wzmocnienie zabezpieczenia, jak i designu.
2019/07/14, 07:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.